Harabin ako danajský dar Mečiara Ficovi a napokon aj sebe samému

Autor: Slavomír Kinik | 25.3.2007 o 17:38 | Karma článku: 16,11 | Prečítané:  2403x

Štefan Harabin je určite jeden z najnevhodnejších kandidátov na funkciu ministra spravodlivosti a vôbec na funkciu ministra. Teraz nemám na mysli odborné pozadie jeho osoby, ktoré si ako neprávnik nedovolím hodnotiť. Mám na mysli skôr jeho morálne a etické pozadie, ktoré nahlodáva predvolebné sľuby Róberta Fica.

"charakter hodný nasledovania"prevzate z cernak.sk

Fico: „Pri akomkoľvek pochybení ministra ho nemám problém do 24 hodín odvolať.“

Koniec koncov nie je to len osoba pána Harabina, ktorá v poslednej dobe rozvírila vodu vládneho kabinetu, ministri Jahnátek, Mikolaj a iní, tiež neostávajú nič dlžný ataku na predvolebné sľuby premiéra, ale zostaňme pre tento moment len pri osobe ministra spravodlivosti.

Premiér Fico v lete minulého roku nemohol byť nadšený, keď mu Mečiar ponúkol na funkciu ministra aj Štefana Harabina. Nie žeby ostatní ministri za HZDS alebo za SNS boli nejakí uznávaní odborníci (v podstate sa to aj ukazuje na ich až príliš ustráchanej práci), ale aspoň sú ticho a nevyrábajú škandály bez príčiny.

Minister Harabin si so sebou do funkcie priniesol rôzne škandály z minulosti. Volil sám seba za predsedu najvyššieho súdu, čím znevýhodnil svojho protikandidáta, bránil zavedeniu elektronickej podateľne a mohli by sme pokračovať, nebolo toho málo. Bolo by zaujímavé vedieť, čo touto nomináciou sledoval Vladimír Mečiar. Či sa chcel Ficovi pomstiť za to akú potupnú úlohu mu pripravil v koalícii, alebo sa Harabinovi potreboval za niečo revanšovať z minulosti. Nejaká príčina v tom možno bude, pretože nepochybujem, žeby vo svojich radoch našiel aj omnoho menej problematického kandidáta.

Strach premiéra

Vladimír Mečiar si splnil svoju úlohu, čo však prekvapuje omnoho viac, sú postoje premiéra, ktorý mal pred voľbami plné reči kritiky na adresu predchádzajúcej vlády a ponúkal krásne sľuby, ktorým tak ako vždy mnohí ľudia opäť naleteli. Zmena zmeny a podobné populistické heslá ostávajú dlžné svojmu významu. Byť premiérom nie je ľahké a už vôbec nie, ak si za svojich partnerov vyberiete Mečiara a Slotu. Ale kto si zasviní vlastné hniezdo, ten si ho aj musí vyčistiť.

Ficov problém je v tom, že jeho vláda nestojí na hodnotách ale na záujmoch a možno aj na neukojených túžbach byť na čele niečoho veľkého (napr. vlády, byť generálny prokurátor a podobne).

Ak niekto nevie čo sa sluší a patrí


Vráťme sa však k osobe Harabina. Človek, ktorý nevie aj bez paragrafu v zákone vydedukovať, že štátne prostriedky sú mu zverené preto a len preto, aby mohol maximálne efektívne vykonávať svoju funkciu, nemá čo robiť na funkcii ministra. Takéto konanie je výsmech obyčajným ľuďom, ktorí svojimi daňami prispievajú na chod tohto štátu.

„Pán minister, v zákonoch nie je napísaných mnoho skutočností, ktoré sú úplne samozrejme pre triezvo zmýšľajúcich ľudí, pretože inak by zbierky zákonov boli možno stokrát hrubšie ako sú teraz. Podľa toho, čo hovoríte, by ste napríklad mohli prísť do parlamentu aj v krátkych nohaviciach, alebo v plavkách za horúceho počasia a nikto by vás za to neodsúdil, ale na ostatných by ste minimálne pôsobili, ako človek, ktorý nevie čo sa patrí, čo v podstate pôsobíte aj dnes.“

Ak je však minister bezcharakterný človek, je tu ešte premiér, ktorý by mal zasiahnuť. Pán Fico však zrejme pustil do gatí, zo strachu že mu to v budúcnosti jeho koaličný partner spočíta. Najhoršie na tom všetkom je, že jeden človek urobí hrubú chybu, a ostatní namiesto toho, aby to dali do poriadku, sa vrhnú na obhajobu tohto človeka, len a len preto, že je z ich košiaru. To, čo bolo tento týždeň počuť z úst vládnych poslancov na obhajobu ministra spravodlivosti, je hanba, ktorú im dúfam voliči vo voľbách spočítajú.

Volič je v podstate idiot

Pani poslankyňa Mušková, asi patrí niekam inam ako do parlamentu, keď bola schopná povedať, že ministrova rodina by sa mala potom odsťahovať z bytu, v čase keď je minister odcestovaný, vo svojej reakcii na používanie jeho auta jeho rodinou. Ďalšia ochrankyňa poslankyňa Gabániová si začne pri obhajobe ministra fantazírovať o možných fotomontážach a ostatní ho začnú obhajovať údajnou zákonnou neuchopiteľnosťou jeho činu a odvolávajú sa len na morálku a etiku. Veď o morálku a etiku práve ide, ale premiér stále mlčí.

Páni poslanci a ministri, ktorí obhajujete pána Harabina, to sa vôbec nehanbíte špliechať na verejnosť takéto nezmysly. To si o svojich voličoch fakt myslíte, že sú úplní idioti. Namiesto toho, aby jeden minister dostal aspoň akú takú príučku vo forme finančnej pokuty, aby to už nikto iný nikdy neurobil v budúcnosti, vy sa tvárite, akoby nič.

Minister po latinsky sluha, pomocník

Mnoho ľudí žije iba pre dnešok. Namiesto toho, aby vytvárali neformálne pravidlá, ktoré budú platiť smerom do budúcnosti aj bez toho, aby boli niekde napísané, dávajú do spoločnosti signál, že byť ministrom, či poslancom sa oplatí. Všetkých týchto ľudí mi je ľúto, pretože história nezabúda a raz možno ich vnuci a pravnuci budú o svojich predkoch čítať v učebniciach dejepisu ako o chorých prvkoch na politickej scéne. A vtedy im na obranu nebude stačiť ono známe: „Veď aj môj predchodca to robil rovnako.“

Odkaz pre ministra na záver

Pán minister, to že ste urobili chybu a vedome alebo nevedome dovolili svojim rodinným príslušníkom používať vaše služobné auto, to sa dá odpustiť. Bodaj by sa politikom stávali iba také prešľapy. To čo sa nedá odpustiť, je spôsob akým sa bránite a aké výhovorky používate. Keby ste hneď po zverejnení fotografií vydali verejné vyhlásenie, v ktorom sa všetkým daňovým poplatníkom ospravedlňujete a trebárs ako náhradu venujete 30000 korún na dobročinné účely, väčšina ľudí by si povedala, že sa konečne niekto našiel, kto sa vie za svoju chybu aj ospravedlniť. Takto ale ostávate naďalej verný svojej povesti bezcharakterného človeka. Nezabúdajte však, že stále je čas na nápravu a hoci to už bude možno viacej bolestivé, stále máte možnosť spred svojho mena vymazať prívlastok bezcharakterný.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ruskovi za objednávku vraždy spoločníčky hrozí doživotie

Pojednávanie je odročené na február.


Už ste čítali?