Dvaja sudcovia a 2 príbehy

Autor: Slavomír Kinik | 23.10.2019 o 17:30 | (upravené 23.10.2019 o 22:36) Karma článku: 3,57 | Prečítané:  1290x

Na okresnom súde pracujú 2 sudcovia, zarábajú približne rovnako, pochádzajú z približne rovnakých pomerov a aj ich manželky sú približne rovnako platené. Jeden z nich parkuje pred súdom na aute Škoda Octavia a druhý na BMW radu 6

Na tom by nebolo nič zvláštne, keby podobná disproporcia nepokračovala aj ďalej. Sudca číslo 1 býva v byte, síce nadštandardnom ale zjavne v rámci jeho možností a prímov jeho rodiny. Naopak sudca 2 býva vo vile s bazénom, s krásne upraveným okolím atď. Sudca 1 chodí ročne s rodinou na 2 dovolenky, sudca 2 na 3. A tak by sme mohli pokračovať.

Rozdiely sú evidentné, čo však evidentné nie je sú tie rozdiely, z ktorých som okomentoval len xopár. Samozrejme pre tento blog sú sudcovia 1 a 2 len imaginárne osoby. Ak sa však pozriete na mnohé slovenské súdy, takéto osoby tam naozaj nájdete. A ak sa spýtate ľudí, ktorý sa živia právom a pohybujú sa v danom prostredí, že ako je to možné, povedia vám OFF RECORD, že o jednom sa šušká, že berie úplatky a druhý má povesť hlupáka, ktorý nevyužíva svoje možnosti na privyrobenie si (slovami Kočnera nemá si kde prísť po Vianočné).

Máme síce zákon o preukazovaní majetku, ale ten sa vôbec neuplatňuje a naviac pre ústavných činiteľov by ten zákon mal byť omnoho prísnejší.

Priatelia, ktorí sa pohybovali v právnickom prostredí mi zhruba už na prelome storočia povedali, že dnes nie je advokácia ani tak o tom aký je človek dobrý právnik, ale viac o tom, čo vie na súdoch vybaviť a ako vidím, prostredie na súdoch sa odvtedy príliš nezmenilo. Samozrejme nemožno to brať plošne a existujú v justícii aj opravné prostriedky, ale už len ten pocit, že sudca môže za svoj právny názor skryť flagrantné porušenie svojho sľubu je devastačné pre celú krajinu a všetkých, ktorí sa snažia konať poctivo.

V tejto súvislosti si spomínam na jednu zaujímavú príhodu jedného slovenského sudcu/sudkyne (už si nepamätám presne, kto to bol, keďže už prešlo viac ako 10 rokov odvtedy, ale meno nie je podstatné v tomto príbehu). Ten sudca bol na stáži alebo na nejakom študijnom či pracovnom pobyte na najvyššom súde Anglicka (ospravedlňujem sa právnym puristom, ak som nepoužil správny názov, ale nie som odborník na britské právo). Osoba nášho sudcu sa spýtala sudcu, ktorý na tom súde v tom čase pracoval, že ako u nich riešia prípady podozrenia z korupcie sudcov. Odpoveď britského sudcu bola vtedy omračujúca a znela asi takto: „Približne posledných 100 rokov sme sa u nás nestretli s prípadom korupcie sudcu“. A viac asi hovoriť netreba. V krajine jej veličenstva kráľovnej Alžbety II. by sa sudcovia ako Jankovská, Sklenka, Repáková, Haitová, Maruniaková a mohol by som pokračovať ďalej, ani len nemohli priblížiť k budove súdu, pretože ich morálne a etické kvality by ich z toho diskvalifikovali a Lenka Praženková by v danej krajine bola rada, ak by si ešte niekedy vôbec zasúdila na nejakom najzapadnutejšom britskom súde tej najnižšej inštancie.

Ešteže aspoň tí sudcovia z Prešova, ktorých sa kauzy priamo netýkajú, sa ozvali. Už som si myslel, že nenájdeme ani len 10 spravodlivých.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ruskovi za objednávku vraždy spoločníčky hrozí doživotie

Pojednávanie je odročené na február.


Už ste čítali?