Mafia v Justícii alebo o tom ako si grázli ukradli štát

Autor: Slavomír Kinik | 20.10.2019 o 19:30 | Karma článku: 2,72 | Prečítané:  1087x

Riaditeľ Ústavu štátu a práva SAV Jozef Vozár včera povedal zaujímavú vetu v relácii SRo Sobotné dialógy: „Ak sa jedna Moc v štáte zblázni, zvyšné 2 musia zasiahnuť“. Tak poďme na to, času je málo a voda stúpa.

Sudcovia by mali byť výkvetom právnického stavu. Je to na Slovensku tak? Určite nie. Dnes sa veľmi hovorí o tom, že zlyhali jednotlivci, ale bohužiaľ, nie je to tak. S kľudným svedomím odhadujem, že minimálne 10 percent sudcov na Slovensku (t.j. cca 140) je nejakým spôsobom namočených do niečoho, čo by ich malo inak diskvalifikovať z ich profesie a statusu ctihodnosti. Niektorí viac, niektorí menej, ale každopádne by nemali byť na svojich miestach. Zdôrazňujem, že je to podľa mňa konzervatívny odhad a veľmi milosrdný k sudcom, pretože ak by sa nakoniec ukázalo, že tých sudcov, čo nemajú byť na svojich miestach je 30 percent, vôbec by som sa nečudoval.

Ak by som si mal tipnúť, či je percentuálne viac zločincov v bežnej populácii alebo v justícii (sudcovia, prokurátori a zbytok personálu), určite by som si tipol, že v justícii.

Zoberme si len, ako prebiehajú výberové konania na sudcov a prokurátorov. Ak má niekto nejakú tlačenku, tak jednoducho prejde (viď jej ctihodnosť Maruniaková a jej tútorka Jankovská). Netuším, koľko je v talároch takých Jankovských a Maruniakových, ale som si istý, že ich nebude málo. Tak ako sme tu mali kedysi komunistov, ktorí si privatizovali moc, dnes sa o niečo podobné pokúša justičná mafia. A preto sa zamýšľam, čo sa s tým dá robiť a ako neodborník na veci justičné a súdne ma len tak z fleku napádajú tieto body:

Ako 1. vec by sa mal novelizovať spôsob výberu sudcov a tu sú moje nápady:

 • Vytvorenie video záznamov z pohovorov a skúšok, t.j. z priestoru kde sa prijímajú rozhodnutia, kto bude pracovať v justícii (sudcovia a prokurátori)
 • Zabezpečenie toho, aby niekto nemohol za uchádzača vypracovať test
  • Tých možností je predpokladám veľa napr. online testy, kde je vylúčený ľudský faktor a iné podobné cesty ako minimalizovať vplyv ľudského faktora a možné podvody
 • Prevzatie modelu z nejakej podobne skorumpovanej krajiny, kde našli spôsob ako tento problém vyriešiť a minimalizovať a kde to prinieslo výsledky
  • predpokladám, že prevzatie modelov z vyspelých krajín nie je pre nás riešením, pretože v zdravých krajinách je normálne, že sa neodpisuje, že skúšajúci nepomôže ani svojmu synovi, bratovi atď.
 • predpokladám, že odborníci z tejto oblasti vedia navrhnúť ďalšie riešenia, kt. by pomohli

2. záležitosť je zmena systému prokuratúry a odstránenie neobmedzenej moci Generálneho prokurátora, aby nedochádzalo k takým excesom ako sa stali a tu je len zopár príkladov:

 • jeden námestník GP R.Vanek udržiaval vzťah s Kočnerovou volavkou
 • ďalší námestník GP P.Šufliarsky si veselo vypisoval s Mariánom Kočnerom
 • bývalý GP D.Trnka bol riadený mafiánom Kočnerom
 • jeho námestník L. Tichý si tiež písal s Kočnerom
 • a samotný GP Čižnár počul nahrávku Gorila a dlhé roky sa tváril, že o tom nevedel

Toto je a bol výkvet našej prokuratúry, pričom tých káuz je za vyššie spomínanými ľuďmi podstatne viac, stačí si urobiť rešerš tlačových periodík za posledných 10 rokov, ale v tomto blog-u na to nie je priestor a každá kauza by si zaslúžila samostatný článok.

 

3. Zmeny v súdnej rade, prípadne jej úplné zrušenie

 • súdna rada bola vytvorená s tým, že sudcovia sa budú vedieť zorganizovať a že postupne celý sudcovský stav sa samoregulačnými mechanizmami bude zlepšovať a bude rásť aj jeho vážnosť
 • výsledkom však je pravý opak, sudcovia neriešia svoje problémy, ale práve naopak ich zakrývajú (2/3 populácie dnes neverí sudcom)
 • žiarivým príkladom je predsedníčka SR Lenka Praženková, kt. navrhla na post ústavnej sudkyne Moniku Jankovskú aj s komentárom, že má na to morálne ja odborné predpoklady

4. fungovanie sudcov a prokurátorov v bežnom aj profesionálnom živote

 • len za posledný mesiac sa spomína asi 10 až 20 sudcov a prokurátorov nejako naviazaných na kauzu Kočner (len na túto jednu kauzu, a ja sa pýtam, koľko takých káuz, o ktorých nikto netuší ešte existuje)
 • mená ako Sadovský, Haitová, Palovič, Lindtner, Sklenka, + všetci vyššie spomínaní + ďalší, ktorých mená sú v THREEME je svedectvom o kolapse justície
 • majetkové pomery sudcov a prokurátorov a ich rodinných príslušníkov sú zrejme slabo preverované (na čo tu ale máme SIS) a preto je potrebné schváliť prísnejšie zákony
 • viď byt pani Jankovskej za pol milióna Eur a takýchto bytov a viliek by sme medzi sudcami našli stovky ak nie tísíce + drahé autá, dovolenky, kožuchy, šperky atď. t.j. všetok majetok, na kt. si sudca nemohol reálne zarobiť

Po tej zažratej špine, kt. sa nám ukázala, ak by bolo na mne, obmedzil by som ústavným zákonom (bohužiaľ na veľké diery musia prísť veľké záplaty) všetkým aktuálnym sudcom ich doživotné funkcie s tým, že ak chcú byť ďalej doživotní sudcovia, musia sa v horizonte napr. 6 rokov podrobiť hĺbkovému preverovaniu ich majetku a ich pôsobeniu v justícii (ako sa dostali do funkcie, aké majú výsledky, ako sú odborne zdatný, akú majú povesť a zvážil by som aj použitie DETEKTORA LŽI pri odpovediach na jednotlivé otázky). Komu sa to nepáči, samozrejme môže ísť pracovať do inej právnickej profesie, stále je dosť tých profesií. Byť sudcom/prokurátorom totiž nie je základné ľudské právo. Súdna moc pochádza od občana a ten si ju môže kedykoľvek vziať späť.

Sudcovia a prokurátori sú pre nás daňových poplatníkov jedným obrovským sklamaním (česť výnimkám, ktoré dlhodobo hája spravodlivosť a pravdu, cca tak 10% - tí sa však nemusia vôbec báť, zbytok 80% je mlčiaca väčšina a tá si môže za to sama a asi by mnohí neprešli, či už kvôli odbornosti alebo kvôli morálke). Už neverím, že si medzi sebou vedia upratať, čoho dôkazom je napr. vedenie stavovskej organizácie Združenie sudcov Slovenska. Samo-očistné procesy fungujú totiž tak, že na čele spolku sú dôveryhodní ľudia a nie takí, ktorí u nás berú právo čisto formalisticky a ich bežným rezultátom býva neslávne známa veta:

SKUTOK SA NESTAL

Veľmi sa totiž bojím situácie(í) a síce, že niekto v zúfalstve (človek ktorému ublíži justičná mafia) si vybije svoju zlosť na osobe sudcu alebo prokurátora a vezme spravodlivosť do vlastných rúk. To by bolo to najhoršie, čo sa môže stať. Ale takých ľudí je na Slovensku bohužoaľ viacero. Obrali ich o majetky, o pozemky, o deti, o peniaze o čokoľvek iné čo im patrí a na čom im záleží a takí ľudia sú v zúfalstve schopní urobiť čokoľvek. Predíďme takýmto excesom a urobme konečne poriadok v justícii zákonným spôsobom (nové prísnejšie zákony a nariadenia) keďže justícia ako taká zlyhala a nevie sa sama očistiť. Sudca a prokurátor už začínajú byť synonymami slova podvodník, klamár, zločinec.

A ešte jedna vec mi je záhadná, prečo mlčí Marián Kotleba a jeho strana ĽSNS, keď všetci slušní a dokonca aj neslušní ľudia (ktorí už toho ale majú tiež dosť) kričia, že žijeme v mafiánskom štáte. Žeby preto, že zvažuje spojenie s ďalším justičným kostlivcom Štefanom Harabínom, ktorý je tiež známy nahrávkou so šéfom albánskej mafie Bakim Sadikim a v spise GORILA sa spomína ako osoba, kt. mala zničiť Daniela Lipšica. Viď citát z GORILY: 

 • Práve kvôli Lipšicovi bol do funkcie ministra spravodlivosti dosadený Harabín, ktorý má za úlohu nájsť na Lipšica nejaké veci a útočiť na neho

Všetci si totiž pamätáme jeho slávny výrok na Lipšicovu adresu: "Pôjdeš do basy ty hajzel".

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo robiť, ak sa covidom nakazíte po prvej dávke očkovania?

Druhú dávku by ste mali dostať do 42 dní.

Dobré ráno

Dobré ráno: V očkovaní je chaos, každý si robí po svojom

Ako vyzerá vakcinácia na Slovensku.

Komentár Petra Schutza

Keď vedenie štátu mentálne nestíha

Riziko, že "kontinuálny skríning" situáciu zhorší, nie je zanedbateľné.


Už ste čítali?