Po tetke Anke tu máme kamarátku Evku, kto bude ďalší

Autor: Slavomír Kinik | 24.11.2016 o 0:06 | (upravené 26.11.2016 o 10:17) Karma článku: 13,26 | Prečítané:  5975x

A celé to zastrešuje Mirko a Robertko (ako ho zvykol volať jeho bývalý koaličný partner Vladko). Navyše v celom tom vystupujú ďalšie podivné mená ako Peťko Kazisvet(MF) a Mirko Strašifták (majiteľ agentúry Evka).

K pánu Strašiftákovi len jedna poznámka (Július Satinský, ak by žil, by o ňom isto poznamenal, že už podľa mena to musí byť dobrý človek - spojitosť s historkou o Gejzovi Šlapkovi, ktorého meno bolo tak vyzdvihnuté, je na tomto mieste celkom príhodná).

Priezvisko Strašifták som si doteraz spájal len s románom Františka Hečka "Svätá tma", kde pod týmto pomenovaním vystupuje istý páter ako výsostne negatívna postava, presnejšie plným menom "Teofil Strašifták". Myslím, že to bolo v 3. resp. 4. triede strednej školy, keď nám naša slovenčinárka doniesla danú knihu a čítali sme z nej úryvok.

Dodnes som si myslel, že takéto meno ani reálne neexistuje a je len fikciou spisovateľa Hečka, ktorou chcel umocniť negatívnu postavu aj jej rovnako konštruovaným menom. Zhodou nešťastných okolností (samozrejme pre nás daňových poplatníkov) sa toto meno ku mne dostáva opäť po mnohých rokoch a opäť v negatívnej konotácii. Až mi to pripadá symptomatické, akoby mená ľudí v niektorých prípadoch neboli úplne náhodné.

Ale späť ku kauze Evka. Náš pán premiér sa zas raz rozohnil a vkročil do verejného domu (ak chcete bordelu) spisovného vyjadrovania sa voči novinárom. Ak by sa takto vyjadril súkromne niekde v krčme alebo hoci aj na Súmračnej ulici medzi svojimi súkmeňovcami, bolo by to, nie že akceptovateľné, ale vzhľadom na miesto a okolnosti nepovšimnutia hodné.

Nie, že by som niekedy aj ja nepoužil takýto slovník na povedzme niekoho, kto stojí voči mne v antagonistickom postavení a ešte k tomu v nejakej vypätej situácii, to by som veru klamal, aj ja totiž ako všetci mám svoje slabé stránky. Ak sa mi to však stane, či už viac alebo menej to zvyknem ľutovať a väčšinou si aj v duchu poviem, že by som to už nerobil. To, čo však dnes predviedol Mr. Fico, to je až z ríše fantázie a harcore sféry. A to ani nie kvôli obsahu slov, ako skôr kvôli miestu a prítomnému auditóriu.

Pani manželka, ktorú nedávno prezident vymenoval za profesorku a určite ovláda zásady verejného vystupovania, by mu mohla v jednej z mnohých izieb Bašternákovho apartmánu zriadiť oázu ticha a pokoja a dávať mu tam lekcie, ako vystupovať pred novinármi.

Ak malo byť naše predsedníctvo neúspešné, tak nik ho nezviditeľnil horšie ako sám Premiér, veď reakcie na jeho vulgárnu rétoriku prišli skôr ako si to možno predstavoval (viď titulky zahraničných periodík ako The Guardian, Politico a iných). Asi mu nenapadlo, že momentálne sme predsednícka krajina a tým pádom je sledovanosť jeho slov zahraničnými agentúrami omnoho detailnejšia (naviac ak sa ešte aj priamo týkajú nášho predsedníctva). Opäť raz platí ono známe: radšej hamovať ako banovať.

Asi by sme mali, ak nám záleží na povesti Slovenska, začať písať o pánu Premiérovi viac pozitívne, aby sme ho zbytočne nerozčúlili a neprivádzali do stavov, keď sa za neho musíme pred Európou hanbiť. Čo tak začať s vetami ako: "Pán Premiér nevadí, veď až tak veľa sa toho neukradlo, čakali sme, že to bude omnoho horšie" alebo "Len dajte tomu Lajčákovi (namyslenému intelektuálovi) poriadne zabrať. Už sa vám podarilo prekaziť mu kandidatúru na Generálneho tajomníka OSN, prečo by ste mu nepridali aj prácu naviac, veď nech len vysvetľuje v Bruseli, že to ste si len pomýlili svoj poslanecký klub s novinármi na tlačovke".

Preto poľutujme opäť raz pána Premiéra (ale aj seba ak sa takto prejavíme) a dúfajme, že sa mu takto nepodarí niekedy vybuchnúť aj na medzinárodnom fóre alebo pri spoločnej tlačovke s nejakým zahraničným partnerom. Veď život je plný prekvapení a náš Premiér vie občas veľmi neočakávane zažiariť.

Ak boli dnes nejakí ľudia ohľadom kauzy EVKY zatiaľ nerozhodnutí, na ktorú stranu sa prikloniť, tak osobne si myslím, že po dnešku budú viac veriť slečne Hlávkovej ako vám pán Premiér.

Napísal človek, ktorý tiež občas vybuchne, ale takýto level pri triezvej mysli, za svetiel reflektorov, pred kamerami a drobnohľadom objektívov, zatiaľ nedosiahol. No čo už, stále sa je čo učiť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ruskovi za objednávku vraždy spoločníčky hrozí doživotie

Pojednávanie je odročené na február.


Už ste čítali?